PARAFINOTERAPIA

źródło: www.vivastreet.cl
Parafinoterapia to leczenie przy pomocy parafiny. Charakterystyczną cechą parafiny jest duża pojemność cieplna i małe przewodnictwo, co pozwala na długie utrzymywanie wyższej temperatury. Parafina ma konsystencję plastyczną i łatwo dopasowuje się do kształtów ciała.

W czasie stosowania okładów parafinowych ciepło przenika głęboko do tkanek, podwyższając w znacznym stopniu ich temperaturę. W miarę oddawania ciepła parafina zmniejsza swoją objętość, co w rezultacie daje efekt wywierania ucisku na rozgrzane tkanki. Parafinoterapia działa przeciwbólowo, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz rozszerza naczynia krwionośne, co wpływa na usuwanie z tkanek toksycznych produktów procesu zapalnego .

Zabiegi parafinowe można wykonywać w różnych modyfikacjach. Najczęściej stosuje się zawijanie parafinowe w postaci plastrów o grubości ok 2 cm. Mogą to być również pędzlowania, okłady lub bezpośrednie kąpiele kończyn (tak zwane "rękawice" lub "skarpety"), a także maseczki, jak w przypadku porażenia nerwu twarzowego. 

Zabieg parafinoterapii trwa przeciętnie ok 30 minut. Dłuższe trzymanie okładu z parafiny jest bezcelowe, ze względu na wystudzenie masy parafinowej.  

Wskazania: przykurcze stawów, blizny, zrosty pooperacyjne, urazy więzadeł i torebek stawowych,  niektóre porażenie nerwów obwodowych, schorzenia stawów o różnej etiologii, zmiany zwyrodnieniowe i zniekształcające w stawach, wysiękowe zapalenie opłucnej i dychawica oskrzelowa, jako przygotowanie do ćwiczeń.

Przeciwwskazania: odwapnienia - osteoporoza, czynna gruźlica, ubytki i owrzodzenia skóry, wypryski, -ostre stany chorobowe, świeże blizny, zespół Sudecka, obrzęki i zaburzenia czucia, choroby serca, choroby naczyń krwionośnych, hemofilia, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby nowotworowe, żylaki, zmiany troficzne skóry, świeże wynaczynienia.